Česká edice hry Europa Universalis bude součástí kampaně na reprint anglické edice, který odstartuje v květnu 2024 na Gamefoundu!
Zatímco se sci-fi tématem už pár hutných strategií v češtině máme, pořádnou historickou strategii zatím ne (jsou tu Successors, zaměření na úzké historické období). Poměrně dlouho jsem vybíral strategii z kategorie „těch velkých“ a nebylo to jednoduché rozhodování. EU je rozsahem a komplexitou spíše v té horní polovině všech měřítek a jsem si vědom, že její cesta k hráčům bude trnitá. Hraní EU je potřeba věnovat úsilí, ale samotná hra pak rozkvete do nádherného herního zážitku. Z mého pohledu se hře přesně povedlo trefit poměr mezi komplexitou a hratelností. Zatímco některé historické strategie nutí hráče při pokusu o cokoli vyhodnocovat spousty hodů a tabulek, EU využívá elegantní a jednoduché herní mechaniky při zachování takových prvků jako je vazalství, strategická manželství, aliance, šíření vlivu, zámořské objevy a obchodování, zkoumání nových technologií, vliv a správa Svaté říše Římské a úloha jejího císaře, úloha Říma a papežské kurie, a mnoho dalších. Je to dlouhé? Ano i ne. Hra nabízí spoustu nastavení a scénářů. Jsou zde scénáře pro dva – tři hráče na hodinku, dvě a jsou zde i historické scénáře pro šest hráčů na celý víkend. Možnost zapojení automatických protivníků (jak jinak než od Davida Turcziho) je samozřejmostí. Lze vytvořit scénář, kde se ujmete malého Království českého a vybudujete z něj evropskou velmoc? Ano! Každý si tedy přijde na své.
Povedlo se vytvořit úžasný sandbox, kde je možné téměř vše, a záleží čistě na scénáři. Hra obsahuje oboustrannou herní desku, kde jedna strana reflektuje rozložení zemí k roku 1444, a druhá strana k roku 1618. Herní partie je dějově posouvána vpřed pomocí víceúčelových karet událostí a může být historicky směrována kartami cílů. Karty cílů ale lze i úplně vynechat a vytvořit historii Evropy a jejích mocností zcela nanovo.
Snad se tedy odvážíte s námi na tuto cestu. Můžeme slíbit maximální podporu v podobě videonávodu. Hra prošla úspěšnou kampaní v době svého vzniku a s dlouhodobým hodnocením 8.8 na BGG od téměř tisíce uživatelů je jednou z nejlépe hodnocených historických her vůbec.
Hra bude dostupná v kampani v provedení Deluxe edice (tedy integrované rozšíření, které přidává novou část mapy, možnost hry až 6 hráčů, karty událostí pro IV. věk, dvouvrstvé desky hráčů atd.). V kampani bude nastaven minimální počet českých pledgů, aby česká edice vznikla, ale uvažujeme o nízkém čísle 150. Zatím je domluveno, že součástí českého pledge bude exkluzivní promo balíček karet událostí a scénáře zaměřené na Království české. Rovněž ostatní doplňky (karty botů a velká mapa) budou dostupné v české verzi. Stretch pay (možnost splátek na Gamefoundu) by měl být rovněž dostupný. Pevně věřím, že se realizace povede a z této nádherné krabice se stane vyhledávaný herní a sběratelský artikl.